Täna tegin siis jälle ühe ChatGPT koolituse. Eks mul on veidi impostor syndrome seoses sellega, sest tegelikult olen ju lihtsalt aktiivne ChatGPT kasutaja ning mingit akadeemilist tausta ei ole. Aga paratamatult meenub ütlus, et “pimedate riigis on ühe silmaga mees kuningas” ning väga hea meel oli õpetajatelt peale koolitus kuulda, et neile sellest koolitusest kasu oli.
Ja tahakski siin jagada ühte uut asja, mida katsetasin. Koolitus ise oli 1,5h tundi pikk ja esimene pooltund rääkisin veidi taustast. See osa oli nüüd selline üldhariv ja mitte sellest ma ei taha siin blogis täna rääkida.
Koolituse teisel poolel tegime seekord sõrmed soojaks. Mul oli õpetajate jaoks ette valmistatud praktilised ülesanded ning nad pidid neid ChatGPT abil lahendama. Koju sõites jäin mõtlema, et tegelikult võivad need ülesanded olla ju abiks paljudele teistele õpetajatele nüüd selle põneva tööriista tundma õppimiseks. Nii tulidi idee see blogipostitus teha ja soovitan kõigil õpetajatel proovida nüüd neid ülesandeid läbi lahendada. Aega kulub ca poolt tundi ja loodetavasti saate parema ettekujutuse, et kuidas seda uut ja väga põnevat tööriista siis erinevatel viisidel õpetajatöös kasutada saab.
Enne kui ülesannete juurde asud, siis tee endale ChatGPT konto. Selle tegemiseks pead sisestama ka telefoninumbri, et saada konto aktiveerimiseks vajalik kood. Kõiki ülesandeid saab lahendada tasuta versiooniga.
Ülesanne 1: Kuidas selgitada algoritme õpilasele?
- Esiteks lase ChatGPT-l selgitada endale, mis asi on algoritm. Selleks kirjutagi lihtsalt käsureale “Selgita mulle, mis asi on algoritm.”
- Vaata, kas saad ChatGPT selgitusest aru – vajadusel palu täpsustada või küsi täiendavaid küsimusi.
- Nüüd kirjuta “Kuidas oleks kõige parem selgitada teemat kolmanda klassi õpilastele?”
- Ja lõpetuseks võid kirjutada “Mõtle välja üks põnev ülesanne, kuidas selgitada noortele, kuidas algoritmid nende TikTok uudisvoogu mõjutavad.”
Katsetasin nüüd ise selle asja ka ChatGPT 4-ga läbi – peab tõdema, et need TikTok ülesanded on veidi segased, kuid samas seda teemat on väga keeruline väljaspool virtuaalruumi ka mõistevaks teha. Vaata, minu vestlust siin.
💡Väike nipp: Kui tahad ChatGPT 4 funktsionaalsust testida tasuta, siis Bing otsingumootoris see mudel ka täiesti kättesaadav.
Ülesanne 2: Loo tunnikava
- Mõtle välja mis teemat ja mis klassile selgitada soovid.
- Lase ChatGPT-l välja pakkuda 5 ideed, kuidas seda teemat võiks selgitada noortele (kindlasti maini ära klass, teema ja oma ainetunni nimi).
- Nüüd vali välja üks idee, mille ChatGPT välja pakkus ning lase luua selle põhjal tunnikava. Kui ükski idee ei kõneta, siis lase tal 5 muud ideed luua.
- Vaata tunnikava üle ja vajadusel lase ChatGPT-l seda täpsustada või vajalikud lisamaterjalid luua.
Siit näed, kuidas ChatGPT 4 mulle 8. klassi jaoks rahatarkuse teemalise tunnikava tegi.
‼️ Palun kontrolli alati üle ChatGPT loodud sisu, sest keelemudelile meeldib vahel hallutsineerida (loe: valetada). Võta seda tööriista kui Excelit, mis töötleb keelt. Teeb meie elu lihtsamaks ja hoiab palju aega kokku, kuid päeva lõpus kui numbrid lõppreal valed on, siis vastutame meie ja mitte Exceli programm 😉
Ülesanne 3: Leia ideid, kuidas erinevaid aineid lõimida
- Vali kolm ainet, mida tahad lõimida.
- Otsusta mis klassile soovid seda tundi teha.
- Lase ChatGPT-l välja mõelda 10 ideed, kuidas neid aineid saaiks lõimida üheks tunniks.
Otsustasin ise anda kohe keerulise ülesande ja lasin lõimida kehalist kasvatust, matemaatikat ja kunsti. Ütleme nii, et pooled pakutud ideedest on sellised, kus on lõimitud ainult kaks ainet kolmest, kuid samas ma pole kindel, et ise suudaks paremini 😀
💡Mudel GPT 3.5 andmed on viimati uuendatud jaanuar 2022 ja GPT 4 mudel aprill 2023 – seega arvesta, et ChatGPT ei oska välja pakkuda päevakajalisi teemasid.
Ülesanne 4: Loo erineva tasemega ülesandeid
- Mõtle välja mis tüüpi ülesandeid vajad.
- Kirjelda ülesandeid ChatGPT-le ja lase tal teha need kolme erineva raskusastmega – algaja, keskmine ja edasijõudnud.
Näiteks siit leiad näited kui erinevaid ülesandeid võib anda eri tasemel õpilastele geomeetriliste kujundite pindajala ja ümbermöödu kohta.
💡Mõnikord pikemate vastuse juures jääb ChatGPT poole vastuse pealt pidama. Siis saad vajutada nuppu, et jätka (või need kaks noolt rakenduses).
Ülesanne 5: Vasta kurjale kirjale
Saad sellise kirja lapsevanemalt (kiri on muidugi koostatud ka ChatGPT abiga):
Lugupeetud Õpetaja, Ma kirjutan Teile täna südamest, olles sügavalt pettunud ja vihane selle peale, kuidas minu laps on teie poolt koheldud ja hinnatud. Ma ei suuda mõista, kuidas Te võite olla nii ebaõiglane ja kriitiline lapse suhtes, kes on alati püüdnud anda endast parima. Minu laps on koju tulnud pisarais, rääkides mulle, kuidas teda on hinnatud täiesti alusetult ja ebaõiglaselt. Ma olen näinud, kui palju vaeva ja aega Laps on pannud oma töödesse ja projektidesse, ning see, et Te ei tunnusta tema pingutusi, on täiesti vastuvõetamatu. Kuidas Teie, haridustöötajana, saate olla nii tundetu ja ignoreerida lapse jõupingutusi? Ma nõuan, et Te vaataksite uuesti üle tema tööd ja hindamiskriteeriumid, et veenduda, kas hinnang oli tõesti õiglane. Kas Teie eesmärk on innustada ja toetada lapsi või murda nende vaimu ja ambitsioone? Praegu tundub, et Te teete pigem viimast. Olen valmis tulema kooli ja arutama seda olukorda isiklikult, et leida mõistlik lahendus. Ma ei saa jääda kõrvale ja vaadata, kuidas minu lapse enesehinnangut ja motivatsiooni õppida sellisel moel maha surutakse. Lugupidamisega, Lapsevanem |
- Selgitage ChatGPT-le olukorda (mis on teie meelest põhjus, et miks selle lapse hinne nüüd selline oli) ja siis kopeerige tekst sinna lõppu, et ta sellele vastuse kirjutaks.
Ise valisin nüüd põhjenduseks selle, et laps spikerdas, kuid enda süü on see, et unustasin selle vahejuhtumi märkida e-päevikusse. Ütleme nii, et seda kirja kindlasti sellisel kujul välja ei saadaks, kuid samas annab hea põhja, mida nüüd veidi muutes ja täiendades saab viisaka kirja lapsevanemale. See võib eriti abiks olla olukorras, kus enda emotsioonid on veidi liiga üleval.
‼️Ära kunagi pane ChatGPT-sse nimesid ega muid andmeid. Tasulises versioonis on võimalus valida, et sinu sisestatud teksti ei kasutata mudeli treenimisel, kuid isegi selle variandi valimisel ei soovita jagada andmeid, mida ei soovi teistele näidata.
——————————
Kui need 5 ülesannet ära tegid, siis nüüd peaks sul juba esmane tunnetus tekkinud olema, et kuidas seda tööriista siis kasutada saab. Edasi tuleb lihtsalt harjutada. Mina näiteks olen ChatGPT-d kasutanud reisi planeerimisel, õhtusöögi välja mõtlemisel, mingi keerulise kohtumise ettevalmistamiseks ja sajal muul väga veidral viisil.
Soovitan liituda ka Facebookis grupiga ChatGPT ja teised loovad keelemudelid eesti keeles. Sealt saab palju põnevaid ideid ja oled pidevalt kursis ka uuendustega.
Ning kui sellest postitusest sulle kasu oli, siis palun jaga seda ka kolleegidega. Siis saate juba edaspidi ka omavahel nippe ja trikke vahetada ning koos on ju alati lõbusam õppida.
PS! Postituse pildi tegi mulle ChatGPT 4 kui kirjutasin talle “Joonista mulle pilt, kuidas õpetajad õpivad ChatGPT-d oma läpakatega suures saalis.”