Tegelikult on häid raamatuid lõputu hulk, kuid siia püüan koguda kokku need raamatud, mis aitavad sul paremini mõista inforuumis toimuvat ning paremini vastu panna igasugusele mõjutustegevusele, millega igapäevaselt kokku puutume (eriti internetis).
PS! Kõiki raamatuid ma pildil pole veel jõudnud läbi lugeda ja seega siia lähevad kirja ainult need, mille olen läbi töötanud ja mis võiksid olla huvitavad ka veidi teemakaugemale inimesele. Esiteks pean ma muidugi mainima enda raamatut “Turvaline internet. Digimaailma teejuht” – kirjutasin selle lootuses, et lapsevanemad ja õpetajad loevad raamatu läbi ja siis räägivad ka lastele olulisemad teemad lahti. Osaliselt on lootus täitunud, kuid pikk tee on veel minna… Siinse lehe külastajad saavad EPUB ja PDF versioonis raamatu täiesti tasuta alla laadida siit või siis hetkel ka Digikooli e-poest võimalik paberkujul mängu ja raamatut tellida..
Raamat, mille ma teeks kohustuslikuks igale gümnaasiumiõpilasele (ja ka täiskasvanule) on Robert Cialdini “Mõjustamise psühholoogia”. Kuigi raamat on kirjutatud enne interneti aega, siis neid tehnikaid, millest seal räägitakse võime kohata iga päev oma virtuaalsetel seintel ja igal pool mujal. Kes lugeda ei viitsi, siis tegin raamatust oma virtuaalkursuse jaoks eraldi tunni ja seda saab videona vaadata YouTubest või kuulata Spotifyst.
Kaks väga huvitavat raamatut, mis räägivad Vene propagandatehnikatest ja erinevatest viisidest, kuidas internetis inimesi mõjutatakse ning neid enda soovitud eesmärke täitma pannakse on Jessika Aro “Putini trollid” ja Peter Pomarentsev “See ei ole propaganda”.
Saara Jantuneni “Infosõda” nõuab veidi rohkem süvenemist, kuid ka väga aktuaalne ning väga põnev. Kui aju on väsinud ja tahaks pigem huumorit, siis Terry Pratchetti “Tõde” ei ole üldse halb valik. Seal muidugi fakte ei ole, kuid Pratchett on suutnud väga täpselt ära kaardistada ajakirjanduse veidrused.
Kuna tegelikult on see infomanipulatsioon ainult üks pusletükk suuremast pildist, siis näiteks Anne Applebaumi “Demokraatia videvik” annab väga hästi asjale laiemat konteksti. Miks autoritaarsed ja populistlikud liikumised ikkagi on nii ahvatlevad?
… (täieneb peatselt)